03/2015 paakirjoitus

Jüriöö Karikas 2015 voitto Helsinkiin

Teksti: Jari Gerasimoff

Virossa, Tallinnan Männikussa, Kaitseliitin ampumaradalla pidettiin 19.04.2015 jälleen vuotuinen Jüriöö Karikas ampumakilpailu. Helsingin reserviläispiirin joukkue osallistui kutsuttuna kilpailuun.

Tämän vuoden joukkueessa mukana olivat Hannu Uronen, Max Käär, Antti Lehto ja Jere Hakanen sekä joukkueenjohtajana Jari Gerasimoff.

Kilpailuun osallistui 25 joukkuetta, yhteensä 102 kilpailijaa. Joukkueet olivat Virosta, Suomesta sekä Liettuasta. Tällä kertaa kilpailuun kuului 6 ampumaosuutta joista 3 oli pistooliosuutta ja 3 kivääriosuutta. Pistooliosuuksilla minimi laukausmäärä oli 40 kpl samaten kivääriosuuksilla 40 kpl. Kilpailu olisi mahdollista suorittaa myös paikanpäältä lainattavilla pistooleilla sekä kivääreillä. Helsinkiläiset toivat mukanaan omat sääntöjen mukaiset kilpailuvälineet.

Männikun ampumarata sijaitsee Tallinnan eteläpuolella Harjun maakunnassa n.20 min ajomatkan päässä keskustasta. Rata on hyvin kompaktisti toteutettu joten siirtymiset suorituspaikoilta toiselle ovat hyvin lyhyet.

Helsinkiläisten kilpailu alkoi pistooliosuuksilla. Ensimmäisen pistooliosuuden vei Hannu selvällä 30% erolla seuraavaan. Toisella osuudella Hannu jäi niukasti toiseksi saaden 99,85% ensimmäiseksi tulleesta Maibergistä. Kolmannella osuudella Jere Hakanen saavutti toisen sijan 92.55 % voittajan pisteistä. Pistooliosuudet menivät Helsinkiläisillä hyvin. Joukkue saavutti yhteensä 468,2942 pistettä ja toiseksi tullut Põhja I sai 456,5477 eli tasaista oli.

Helsinkiläiset sijoituivat pistoolissa Hannu Uronen 2. sija, Jere Hakanen 5. sija, Max Käär 16. sija sekä Antti Lehto 61. sija.

Kivääriosuuksille siirryttiin maittava kenttälounaan jälkeen. Kivääriosuudet 3 kpl menivätkin sitten erinomaisesti. Ensimmäisen osuuden voitti Hannu, Jeren ollessa hyvällä suorituksella 3.

Toinen kivääriosuus meni koko joukkueelta loistavasti. Hannu otti osuuden voiton Maxin ollessa hienolla suorituksella kolmas. Osuuden neljännen sijan saalisti Jere ja Anttikin sijoittui hyvin ollen sijalla 22. Kolmannen osuuden voitto meni loistavasti ampuneelle Hannulle. Jere ja Max pitivät Helsinkiläiset voitossa kiinni sijotuen sijoille 4 ja 5.

Helsingin reserviläispiirin joukkueen sijoitus kiväärissä oli ensimmäinen pistein 484,7068 seuraavan joukkueen saavuttaessa 337,2126 pistettä. Melkoinen ero.

Kokonaiskilpailun voitti Helsingin reserviläispiiri pistein 953,001, toisen sijan saavutti Suomi TTG pistein 756,4197 ja kolmanneksi ylsi Põhja I pistein717,4124. Suomalaiset pärjäsivät tällä kertaa erinomaisesti.

Pokaalin kävivät sitten torstaina 23.04.2015  noutamassa Hannu Uronen joukkueen jäsenenä ja Jari Gerasimoff joukkueenjohtajana. Pokaali luovutettiin Jüriöö Puistossa pidetyssä juhlalisessa tilaisuudessa. Ensi vuonna sitten uusi yritys.

SijaJoukkuePistooliKivääriYhteensä
1.Helsingi468,2942484,4068953,001
2.Soome TTG419,2071337,2126756,4197
3.Põhja I456,5477260,8647717,4124
4.Rapla malev413,2922268,3222681,6144
5.Tartu Vangla373,5162201,4489574,9651
6.Viru malev269,9951261,8806531,8757
7.Korraldajad I369,7313153,3505523,7897
8.Reserviläiset327,3454196,4443523,7897
9.Võru malev320,0241179,653499,6771
10.Nõmme I243,828228,3625472,1905
11.Nõmme II238,1645230,6991468,8636
12.Tartu malev I282,9328150,4166433,3494
13.Nõmme StKaR I267,1102164,6894431,7996
14.Põhja II238,6792178,071416,2355
15.Tartu malev II235,6594144,3247379,9841
16.Korraldajad III230,4225111,2686341,6911
17.AKM202,5876136,8977339,4853
18.Toompea II195,1736138,8955334,0691
19.Leedu146,0774147,9721294,0495
20.Toompea I155,5993137,7194293,3187
21.RV Grupp181,349993,7517275,1016
22.Nõmme StKaR II182,656290,9836273,6398
23.Valga malev193,710571,5767265,2872
24.Korraldajad II181,723168,5965250,3196
25.Tartu malev III72,964286,7081142,9354

Jaa uutinen: